A gyermekjóléti szolgáltatás olyan, a gyermek érdekeit védő speciális személyes szociális szolgáltatás, amely a szociális munka módszereinek és eszközeinek felhasználásával szolgálja a gyermek testi és lelki egészségének, családban történő nevelkedésének elősegítését, a gyermek veszélyeztetettségének megelőzését, a kialakult veszélyeztetettség megszüntetését, illetve a családjából kiemelt gyermek visszahelyezését. Ezt a szolgálat családgondozói személyes segítő kapcsolat keretében, a Szociális Munka Etikai Kódexében foglaltak szerint valósítják meg.
A családsegítés a szociális vagy mentálhigiénés problémák, illetve egyéb krízishelyzet miatt segítségre szoruló személyek, családok számára az ilyen helyzethez vezető okok megelőzése, a krízishelyzet megszüntetése, valamint az életvezetési képesség megőrzése céljából nyújtott szolgáltatás. Ügyintézésben történő segítségnyújtás, pénzbeli és természetbeni támogatások közvetítése.
A szolgáltatás alappillérei:
- ellátások teljesítése (gondozás),
- ellátások közvetítése (szolgáltatás),
- szervező tevékenység (szervezés).
Ellátási terület: Békés város közigazgatási területe
A családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás feladatait tájékoztatás nyújtásával, szociális segítőmunkával, valamint más személy, illetve szervezet által nyújtott szolgáltatások, ellátások közvetítésével látja el.
A családsegítés a személyes gondoskodást végző és a szolgáltatást igénybevevő személyes együttes munkafolyamata, amelynek tartalma és menete írásbeli együttműködési megállapodásban kerül rögzítésre, feltéve, ha a szakmai tevékenység az első interjú kapcsán tett intézkedéssel nem zárható le.
A gondozási tevékenység során szükséges a család helyzetének, diszfunkcióinak felmérése, a krízishelyzetek felismerése, a klienssel közösen írásban megállapodva a problémák megoldására.
A szolgáltatások igénybevétele önkéntes és térítésmentes mindenki számára.
Kiemelt, rendszeres preventív programjaink:
- „Fuss a nyárba” – Családi Futóverseny (évente)
- nyári napközis tábor szervezése, lebonyolítása (évente)
- nyári gyermekétkeztetésben való közreműködés,
- Mikulás ünnepség (évente),
- felzárkóztatás - korrepetálás kiscsoportban (folyamatos),
- részvétel a KEF munkájában,
- csoportfoglalkozások szervezése (életvezetési, gyermeknevelési, mentálhigiénés témakörben),
- ifjúsági bűnmegelőzési program szervezése,
- ünnepekhez kapcsolódó kézműves foglalkozás,
- kortárssegítő tábor megvalósítása.